320

0

Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування заслухав інформацію про заходи, що вживаються для припинення обігу фальсифікованих результатів ПЛР-тестів та вакцинальних COVID-сертифікатів.

Комітет 29 вересня у режимі відеоконференції розглянув питання про заходи, що вживаються правоохоронними органами для припинення протиправної діяльності з виготовлення, пропонування та продажу через соціальні мережі в інтернеті фальсифікованих результатів ПЛР-тестів та внутрішніх і міжнародних вакцинальних COVID-сертифікатів, внесення фальсифікованих даних щодо проведених тестування та вакцинації до національної електронної системи охорони здоров’я та електронної системи «Дія», а також притягнення до відповідальності причетних до цього осіб та осіб, які користувалися цими послугами.

Голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький зазначив, що останнім часом у Україні поширилося підроблення медичної документації, що стосується результатів ПЛР-тестів та внутрішніх і міжнародних вакцинальних COVID-сертифікатів. Вони пропонуються через соціальні мережі в інтернеті і при цьому мають оригінальний підпис лікаря, печатку закладу охорони здоров’я та наявність усіх елементів захисту, зокрема і QR-код із внесенням фальсифікованих даних щодо проведення вакцинування та тестування до e-Health та електронної системи «Дія».

«Через наявність попиту, така злочинна діяльність набула масового характеру», – підкреслив Голова Комітету.

На засіданні виступив тимчасово виконуючий обов’язки заступника начальника Головного слідчого управління Національної поліції України Артур Добросєрдов, який поінформував про реєстрацію випадків підробок і заходи, які вживаються правоохоронними органами для припинення злочинної діяльності.

Зокрема, за його словами, порушено 357 кримінальних проваджень за фактами підробок із яких у 275 випадках предметом кримінального порушення є довідки про результати ПЛР-тестів або тестів на коронавірусну інфекцію, у 82 випадках – довідки та сертифікати про проведення вакцинації. У 68% зареєстрованих правопорушень оголошено про підозру.

З початку року спрямовано до суду 50 обвинувальних актів про вчинення 177 кримінальних правопорушень. За одним із вироків особу засуджено до штрафу у розмірі 32 тисяч гривень.

Перший заступник начальника Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України Володимир Бурсак поінформував про комплексну роботу з припинення протиправної діяльності з виготовлення та продажу фальсифікованих документів. Так, з початку року за матеріалами СБУ розпочато 54 кримінальні провадження за фактами вчинення даних правопорушень, 18 особам повідомлено про підозру, 5 обвинувальних актів направлено до суду, викрито та припинено 16 протиправних схем з виготовлення та розповсюдження підробок.

Він також зазначив, що СБУ проводяться профілактичні заходи, зокрема із використанням ЗМІ.

З метою зменшення кількості випадків поширення підробних COVID-документів, представник СБУ запропонував провести роз’яснювальну кампанію щодо мотивації населення здійснювати вакцинацію, організувати перевірку сертифікатів при перетині кордону та інші заходи.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко висловив стурбованість підробкою документів і запропонував посилити кримінальну відповідальність за подібні правопорушення. Він також зазначив, що Міністерство вживає заходів до керівників закладів у яких були зафіксовані правопорушення і не виключив відкликання ліцензій таких установ.

Також МОЗ зобов’язало керівників медичних закладів посилити внутрішній контроль та просить органи місцевого самоврядування, як власників, пропрацьовувати ці питання.

«Для нас критично важливо не допустити дискредитацію вакцинальної кампанії підробленими вакцинними сертифікатами, для того, щоб мати реальну картину тих, хто госпіталізується до лікарень з діагнозом коронавірусна хвороба і при цьому має або не має щеплення і щоб чітко показувати те, що сьогодні бачить увесь світ – пандемія COVID стає пандемією невакцинованих», – підкреслив Віктор Ляшко.

Народні депутати наголосили на актуальності даного питання, оскільки важлива реальна картина вакцинації всередині країни, а також наявність підробок впливає на імідж країни на міжнародній арені.

Під час засідання також піднімалося питання про відповідальність осіб, які користуються підробленими сертифікатами і результатами тестів.

Комітет за результатами заслуховування взяв до відома інформацію про заходи, що вживаються правоохоронними органами для припинення протиправної діяльності з виготовлення, пропонування та продажу через соціальні мережі в інтернеті фальсифікованих результатів ПЛР-тестів та внутрішніх і міжнародних вакцинальних COVID-сертифікатів, внесення фальсифікованих даних щодо проведених тестування та вакцинації до національної електронної системи охорони здоров’я та електронної системи «Дія», а також притягнення до відповідальності причетних до цього осіб та осіб, які користувалися цими послугами.

0