253

0

Вже наступної середи учні повертаються до шкіл і з початком навчального року мають пройти профілактичний медогляд.

Чи змінилися правила перед навчальним роком 2021-22 та як отримати від медогляду не лише формальну довідку, а й реальну інформацію про стан здоров’я дитини в ефірі Українського радіо розповіли експертка із громадського здоров’я Олена Лукашевич та сімейний лікар Фелікс Ілясевич.

Як зазначила Лукашевич, щорічний медичний огляд дитини перед походом до школи, незалежно від класу, є обов’язковим. Однак перед 1 вересня його мають пройти тільки першокласники, решта школярів — у в будь-який момент, щоб не створювати ажіотажу та не порушувати карантинні обмеження.

“Медичний огляд, і так звана “Довідка 086”, яку видає сімейний лікар або педіатр, залежно від того, з ким укладено декларацію на медичні та профілактичні послуги з дитиною, визначає саме цей лікар чи потрібні якісь додаткові аналізи. Єдиним аналізом, який є безкоштовний, відповідно до Програми медичних гарантій, є – визначення гемоглобіну, загальний аналіз крові. Інші аналізи потрібні лише за показами, так само як і відвідування вузьких, профільних спеціалістів”, — розповіла вона.

Експертка також наголосила, що батькам та дітям варто уникати черг та залюднених місць, особливо тим, хто ще не вакцинувався проти коронавірусу.

“На сьогодні батьки більше усвідомлюють багато ризиків, які чатують на дитину, і проходять, не купують, не домовляються, а саме – проходять медичні профілактичні огляди. Наша медицина протягом останніх 5 років була більш спрямована на попередження, профілактику і раннє виявлення, так званий скринінг можливих хвороб, хронічних хвороб. Особливо для діток, які вже провчились 2-3 класи – в них вже можуть проявлятися якісь приховані, хронічні захворювання, можуть проявитись ті ризики, які було завдано здоров’ю – в тому числі зі сколіозом, від якого ми маємо досить часті головні болі у дітей, якісь проблеми серцево-судинної системи”, — відзначила Лукашевич.

Вона також нагадала, що всі дані про стан здоров’я дитини не можуть бути загальнодоступні, відкриті і мають зберігатись лише в межах медзакладу. Тому навчальний заклад може вимагати лише загальну довідку 86 і довідку про щеплення 63.

За словами сімейного лікаря Ілясевича, попри вимогу, щоб у всіх школярів були щеплення, не всі діти, які відвідують навчальні заклади, вакциновані.

“Відповідно, якісь батьки якимось чином здобувають відповідні документи, які засвідчують щеплення. Така заборона є, але, наскільки мені відомо, це – дуже не подобається багатьом людям і відповідно є багато юридичних тлумачень, що діти таки можуть відвідувати. Якщо немає справжніх медичних протипоказань, відвідувати не можуть і їм пропонується дистанційна форма навчання. Адміністрація школи повинна впливати, бо “тиснути”, якось – не демократично. Все має бути відповідно до букви закону. Але, якщо закон недосконалий, тому є така українська реалія – не щеплених дуже багато. Як вони приносять ці довідки, це – відкрите питання”, — розповів лікар.

За його даними, на кінець червня 2021 року тільки 38% дітей від 6 років були вакциновані проти поліомієліту і 31,5% — від дифтерії.

“Це говорить про необізнаність населення. На жаль. Вони керуються сумнівними, не науковими джерелами приймаючи таке рішення – не вакцинувати своїх дітей. Але, в контексті контролю над цією проблемою, певна робота робиться – введені в роботу певні медичні системи, і COVID-19 частково це підштовхнув, бо інформація про вакцинацію вноситься в Інформаційну систему щодо щеплення. Також це допомагає контролювати “липові” щеплення, які люди десь беруть і несуть в школу”, — відзначив Ілячевич.

0