143

0

Інспектори з контролю за земельними ресурсами – такі посади можуть з’явитися у виконавчих комітетах територіальних громад.

Зміни в земельному законодавстві дають громадам повноваження вводити у штат таких фахівців. Про це та інше, що стосується законодавчих новацій в питаннях власності та управління землею, йшлося під час Координаційно-консультативної ради з питань місцевого самоврядування.

Нагадаємо, захід організовує Рівненська обласна рада для керівників територіальних громад з метою надати консультативну допомогу з різних актуальних питань.

З керівниками громад на тему земельного законодавства поспілкувалася начальник Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області Оксана Овдійчук.

Фахівчиня акцентувала увагу присутніх на питанні передачі тергромадам земель за межами населених пунктів та розповіла про низку законодавчих нововведень.

Зокрема, обговорили кілька важливих документів:
Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення №552 від 31 березня 2020 року, який передбачає зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони №2195 від 18 травня 2021 року.

Як пояснила Оксана Овдійчук, документ важливий для територіальних громад тим, що передбачає можливість продажу земельних ділянок будь-кому через земельні аукціони.

Тим самим має усунути корупційну складову в частині проведення таких торгів. Крім того, вартість орендної плати, яка надходитиме до бюджетів місцевих громад за такі ділянки, зросте в рази.

Крім того, і Закон № 2194, і Закон №2195 передбачають, що у випадку отримання в комунальну власність ТГ земельних ділянок, які обтяжені правами на користування (до прикладу, оренди), то такі права на користування зберігаються.

Крім того, зберігаються й інші права, обмеження та обтяження, які існували до вступу в дію вказаного закону, зберігаються. Тобто, розірвати вказані договори в односторонньому порядку керівники ТГ не зможуть.

Зі свого боку керівники деяких ТГ звернули увагу представниці Держгеокадастру на те, що сьогодні вони стикаються з низкою проблем навколо земель сільськогосподарського призначення та земель, які розташовані уздовж міжнародних автомагістралей, до прикладу траси М-О6 Київ-Чоп. Адже завдяки таким ділянках громади можуть заробляти немалі кошти, виставивши їх на аукціони для придорожнього сервісу чи АЗС. Тому просять Держгеокадастр під час передачі земель з державної в комунальну власність громад, не передавати їх для ведення особистого селянського господарства.

Крім того, стикнувшись з питаннями врегулювання землі, зокрема, роботою над публічною кадастровою картою, керівники громад стикнулися з численними помилками, що також ускладнює роботу громад щодо врегулювання земельних питань на їхніх територіях.

Зі свого боку, голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування, розвитку територій та європейської інтеграції Олександр Дехтярчук, який, крім того, представляє Асоціацію міст України, детальніше зупинився на реалізації положень Закону України №2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

А саме щодо розширення права громади за бажанням увести нову штатну одиницю – інспектора з контролю за земельними ресурсами. Такі фахівці контролюватимуть питання дотримання законодавства у сфері земельних відносин.

0