444

0

Штам Омікрон – новий різновид коронавірусної хвороби, який Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вже назвала таким, що “викликає занепокоєння”.

Вперше його виявили в Південно-Африканській Республіці, але він вже шириться світом.

Омікрон викликає в експертів особливе занепокоєння, оскільки він дуже відрізняється від початкового ковіду, для боротьби з яким були розроблені нинішні вакцини.

Він має довгий список генетичних змін – всього 50. З них 32 містяться в шипах білку на поверхні вірусних частинок. Саме цей білок на поверхні і є мішенню для вакцин.

Це небезпечно?

Поки що оцінити рівень небезпеки нового штаму важко.

“Точно незрозуміло, чи передається Омікрон швидше, ніж, до прикладу, штам Дельта. Також невідомо, чи викликає нова мутація важчий перебіг захворювання у порівнянні з іншими варіантами”, – пише у фейсбуці українське міністерство охорони здоров’я.

У науковій спільноті не схильні вважати новий штам “катастрофою”.

“Це не катастрофа, і заяви деяких моїх колег, які стверджують: “Це жахливо”, я вважаю сильно перебільшеними оцінками”, – заявив мікробіолог Калум Семпл, який консультує уряд Великої Британії на BBC Breakfast.

Він вважає, що у будь-якому випадку вакцини захистять людей від важкого перебігу хвороби, хоча не гарантують, що людина не захворіє взагалі.

Тож, навіть якщо новий штам є більш заразним, важко хворітимуть передусім невакциновані групи населення, як це було з іншими штамами, переконані фахівці.

Щоправда, Омікрон може підштовхнути країни швидше вдатися до введення обов’язкової третьої бустерної дози вакцини.

Чи працюватимуть вакцини?

Поки що немає даних, які б стверджували, що вакцини проти ковіду неефективні у випадку штаму Омікрон.

Більш детальну інформацію фахівці очікують отримати у найближчі два-три тижні.

Водночас вакцини зберігали свою ефективність під час поширення штамів Дельта, Альфа, Бета та Гамма.

0