
Відомому монументу на Дубенщині виповнюється 30 років
16 червня виповнюється 30 років як відбулось відкриття величного бронзового монумента на честь героїв Берестецької битви 1651 року. Про це повідомляє Демидівська селищна рада.
У 1989 році після довгих років забуття на території музею-заповідника «Козацькі могили» відродилася традиція в дев’яту п’ятницю після Великодня вшановувати пам’ять козаків – героїв. Саме тут вперше замайоріли синьо – жовті національні прапори. 1990 року на території заповідника побували відомі політики В’ячеслав Чорновіл, Левко Лук’яненко. А також відбулась республіканська науково – теоретична конференція «Берестецька битва в історії України», яку відкрив академік АН УРСР П.П. Тронько.
З нагоди 340-ї річниці з дня Берестецької битви на полі битви зібралося півмільйона людей. Сюди приїхали тодішній голова Верховної Ради, майбутній Президент України Леонід Кравчук, патріарх Мстислав, які взяли участь в урочистому відкритті пам’ятника героям битви.
Виготовлення пам’ятника було доручено Анатолію Кущу – відомому скульптору, дійсному члену Академії мистецтв України (з 2004 року), заслуженому художнику України (з 1979 року), народному художнику України (з 1996 року). Приступаючи до роботи, Анатолій Кущ вирішував складне завдання: необхідно було створити пам’ятник, який на рівнинній території та в сусідстві з комплексом, сприймався б як монументальний об’єкт не лише своїми розмірами, але передусім – образним звучанням. Про свої роздуми над ідеєю його створення Анатолій Кущ розповів у листі:
«У Визвольній війні за незалежність під проводом Б. Хмельницького брав участь весь український народ… Всі боролись за волю, за Україну і щасливе майбутнє для нащадків. Все це і є сутністю цього пам’ятника.»
Тривалий пошук найкращого композиційного вирішення привів скульптора до вдалого у цьому місці рішення.
«На передньому плані ми бачимо запорожця, по праву його руку, трохи ззаду, реєстрового козака, а по ліву руку – покозаченого селянина. Між запорожцем та реєстровим козаком хлопчик (символ майбутнього), якого собою закриває запорожець, і шаблею захищає реєстровий козак. У запорожця та реєстрового козака на шаблях тризуби – символ волі та Української держави. Коли я це робив,- пише скульптор,- тризуб ще не був гербом України і співробітники обкому КПУ вимагали прибрати цей, як вони казали, націоналістичний знак. Я не піддався ні на погрози, ні на умовляння і вперше на пам’ятнику в Україні з’явився символ нашої незалежної держави, за яку боролися наші прадіди у битві під Берестечком у Пляшевій.»
Відкриття пам’ятника відбулось в урочистій обстановці. Більше півмільйона людей з України та зарубіжжя зібралися тоді на Козацькі Могили. На свято прибули народні депутати України, голова Верховної Ради України – Л.М. Кравчук і патріарх України – Руси – Мстислав (Скрипник). На території заповідника був зроблений живий коридор від брами до церкви Святого Георгія Переможця. Тоді не було жодної байдужої людини до побаченого і почутого. А виголошена промова патріарха Мстислава, сповнена переживанням за долю українського народу, запам’яталася кожному:
«…Я ще раз підкреслюю, що думки і погляди можуть бути різними, єднати нас має велике святе діло – боротьба за Україну, її щастя, волю і незалежність. Щоб ніхто, ніщо не було забуто Богом, ні людьми на нашій святій землі…»
Дні вшанування пам’яті вбитих козаків та селян відтоді проводяться щорічно. Після урочистого богослужіння в Свято-Георгіївському храмі, тисячі людей, на чолі із священнослужителями, проходять урочистою ходою до пам’ятника героям Берестецької битви для покладання квітів до його підніжжя, розповідає старший науковий співробітник, Чирська М.В.