397

1+

16 червня виповнюється 30 років як відбулось відкриття величного бронзового монумента на честь героїв Берестецької битви 1651 року. Про це повідомляє Демидівська селищна рада.

У 1989 році після довгих років забуття на території музею-заповідника «Козацькі могили» відродилася традиція в дев’яту п’ятницю після Великодня вшановувати пам’ять козаків – героїв. Саме тут вперше замайоріли синьо – жовті національні прапори. 1990 року на території заповідника побували відомі політики В’ячеслав Чорновіл, Левко Лук’яненко. А також відбулась республіканська науково – теоретична конференція «Берестецька битва в історії України», яку відкрив академік АН УРСР П.П. Тронько.

З нагоди 340-ї річниці з дня Берестецької битви на полі битви зібралося півмільйона людей. Сюди приїхали тодішній голова Верховної Ради, майбутній Президент України Леонід Кравчук, патріарх Мстислав, які взяли участь в урочистому відкритті пам’ятника героям битви.

Виготовлення пам’ятника було доручено Анатолію Кущу – відомому скульптору, дійсному члену Академії мистецтв України (з 2004 року), заслуженому художнику України (з 1979 року), народному художнику України (з 1996 року). Приступаючи до роботи, Анатолій Кущ вирішував складне завдання: необхідно було створити пам’ятник, який на рівнинній території та в сусідстві з комплексом, сприймався б як монументальний об’єкт не лише своїми розмірами, але передусім – образним звучанням. Про свої роздуми над ідеєю його створення Анатолій Кущ розповів у листі:

«У Визвольній війні за незалежність під проводом Б. Хмельницького брав участь весь український народ… Всі боролись за волю, за Україну і щасливе майбутнє для нащадків. Все це і є сутністю цього пам’ятника.»

Тривалий пошук найкращого композиційного вирішення привів скульптора до вдалого у цьому місці рішення.

«На передньому плані ми бачимо запорожця, по праву його руку, трохи ззаду, реєстрового козака, а по ліву руку – покозаченого селянина. Між запорожцем та реєстровим козаком хлопчик (символ майбутнього), якого собою закриває запорожець, і шаблею захищає реєстровий козак. У запорожця та реєстрового козака на шаблях тризуби – символ волі та Української держави. Коли я це робив,- пише скульптор,- тризуб ще не був гербом України і співробітники обкому КПУ вимагали прибрати цей, як вони казали, націоналістичний знак. Я не піддався ні на погрози, ні на умовляння і вперше на пам’ятнику в Україні з’явився символ нашої незалежної держави, за яку боролися наші прадіди у битві під Берестечком у Пляшевій.»

Відкриття пам’ятника відбулось в урочистій обстановці. Більше півмільйона людей з України та зарубіжжя зібралися тоді на Козацькі Могили. На свято прибули народні депутати України, голова Верховної Ради України – Л.М. Кравчук і патріарх України – Руси – Мстислав (Скрипник). На території заповідника був зроблений живий коридор від брами до церкви Святого Георгія Переможця. Тоді не було жодної байдужої людини до побаченого і почутого. А виголошена промова патріарха Мстислава, сповнена переживанням за долю українського народу, запам’яталася кожному:

«…Я ще раз підкреслюю, що думки і погляди можуть бути різними, єднати нас має велике святе діло – боротьба за Україну, її щастя, волю і незалежність. Щоб ніхто, ніщо не було забуто Богом, ні людьми на нашій святій землі…»

Дні вшанування пам’яті вбитих козаків та селян відтоді проводяться щорічно. Після урочистого богослужіння в Свято-Георгіївському храмі, тисячі людей, на чолі із священнослужителями, проходять урочистою ходою до пам’ятника героям Берестецької битви для покладання квітів до його підніжжя, розповідає старший науковий співробітник, Чирська М.В.

1+