398

0

Вже місяць, як у країні, а зокрема і в нашому місті, після тривалого перехідного періоду, вповні втілюється реформа шкільного харчування.

Дітей годують за оновленими нормативами МОЗ відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. І ці зміни викликали жваве обговорення, дискусії та обросли безліччю міфів. 

Саме тому перша леді Олена Зеленська та шеф-кухар Євген Клопотенко провели в соцмережах спеціальну пряму трансляцію. У ній спростували найпопулярніші фейки щодо нових стандартів. 

Міф 1: Цукор, сіль, хліб скасовані?

Це зовсім не так. Норми солі, цукру та хліба лише зменшено відповідно до стандартів ВООЗ, які діють у закладах освіти в усьому світі.

Споживання солі має скоротитися із 7-9 г до 1-1,5 г на один прийом їжі. І не одразу – а протягом усього 2022 року.

Але вже зараз звичайна сіль має бути замінена на йодовану.

Норму цукру також зменшено: з 15-18 г до 7,5 г на один прийом їжі.

І щодо хліба – це теж міф, що його тепер не дають дітям. Дають, але вдвічі менше.

Міф 2: У школах немає обладнання для приготування нових страв, а кухарі не вміють готувати, «як у ресторанах»

Здорове харчування залежить здебільшого не від обладнання, а від дотримання нормативів та відповідальності. Технологічні процеси приготування страв (варіння, тушкування, запікання) не змінилися. Хіба що смаженого тепер не буде. По-друге, на модернізацію харчоблоків держава активно виділяє кошти, цього року найбільше – 1,5 мільярда гривень. Тож чого не вистачає – те з’явиться.

Міф 3: Кухарі не вміють готувати, “як у ресторанах”

Школи і садочки — заклади освіти, а не громадського харчування, і готувати, “як у ресторанах”, ніхто не вимагає.

Але те треба применшувати навичок кухарів: у шкільних їдальнях працюють фахівці свої справи, і, як професіонали, мають швидко опанувати нові навички.

До того ж, щоб допомогти кухарям, впродовж 2022 року для них організовуватимуть інтенсивне навчання.

Міф 4: Меню Клопотенка» – обов’язкове для всіх

Існують техкарти (інструкція з приготування) на 160 страв, складені згідно з новими стандартами. Їх розробила велика команда за участі Євгена Клопотенка.

Але це меню рекомендоване! Кожен заклад чи громада можуть створити своє меню самостійно. Головне – щоб у ньому були дотримані нові нормативи здорового харчування: пропорції солі, цукру, збільшення кількості овочів та фруктів тощо.

Такий самий міф те, що «меню Клопотенка» обов’язкове для дитсадочків.

Міф 5: Нові спеції в меню – небезпечні

У техкартах нових страв справді додані спеції. Ось їх перелік:

  • насіння гарбуза; насіння соняшнику; насіння кунжуту; карі; кмин; зіра; куркума; імбир сушений; корінь хрону; гірчиця; перець чорний мелений; паприка мелена; орегано сухий; мускатний горіх мелений; часник сухий; гвоздика; коріандр мелений; лавровий лист; перець духмяний; кориця мелена.

Але те, що вони небезпечні, – теж міф.

Міф 6: Готувати за новим меню дорого, і хороших продуктів для нього не закуповують

Нові норми харчування принципово не змінюють ціни меню.

Слід зазначити, що ціни на харчові продукти та електроенергію зросли, тому страви в 2022-2023 році не можуть коштувати стільки ж, як в попередні роки.

За новими нормами збільшилась кількість м’яса, овочів, фруктів та водночас зменшилась кількість цукру, хліба, картоплі, вершкового масла. Взагалі стали забороненими кондитерські вироби, ковбаси, сосиски, м’ясні, рибні та плодоовочеві консерви. Таким чином відбувся перерозподіл коштів.

0