304

0

З 14 липня в Україні діє закон №1349-IX Про захист прав споживачів при врегулюванні простроченої заборгованості, більш відомий, як «антиколекторський закон». Він встановлює вимоги до етичної поведінки колекторів в процесі стягнення боргу і регулює роботу колекторських компаній. Про це повідомив Національний банк України.

Закон вводить для колекторських компаній і їх співробітників ряд заборон, за порушення яких компанія понесе відповідальність. Зокрема, колекторам суворо забороняється:

 • взаємодія з боржником з 20:00 до 09:00 в будь-який день і у святкові, вихідні або неробочі дні – повністю. Заборонені, в тому числі дзвінки, зустрічі, повідомлення та інші форми взаємодії;
 • взаємодіяти з боржником понад два рази на добу;
 • застосовувати автодозвон понад 30 хвилин на добу;
 • заборонено передавати інформацію про борг боржника і його особисті дані третім особам, вимагати від родичів і знайомих взяти на себе борг, здійснювати дзвінки роботодавцям і сусідам. Заборонено також дзвонити контактній особі, яка заборонила колекторам і представникам кредитора з собою спілкуватися;
 • приховувати номер телефону або адресу, з якої здійснюється дзвінок або відправляється повідомлення;
 • погрожувати боржнику, шантажувати його, залякувати, шкодити майну або діловій репутації;
 • вводити боржника в оману щодо розміру заборгованості та наслідків невиконання зобов’язань;

Обов’язком колекторів є фіксація кожної розмови з боржником. Ці матеріали повинні зберігатися протягом трьох років. Також колектор при першій бесіді з боржником повинен представитися, назвати компанію, від імені якої діє, суму простроченої заборгованості, а також правову підставу свого звернення. При недотриманні будь-якої з цих умов боржник має повне право не спілкуватися з колектором.

Боржник також має право вимагати у колектора і кредитодавця документальні підстави звернення колекторів в паперовій формі. Ці документи повинні бути надані в семиденний термін. До цього колекторам суворо заборонено спілкуватися з боржником.

Крім того, НБУ зобов’язав колекторські фірми до 13 серпня зареєструватися в спеціальному реєстрі. Компанії, які цього не зроблять, втратять право займатися стягненням боргів, а їх подальша діяльність у цій сфері стане об’єктом уваги правоохоронців.

У НБУ підкреслили, що реєстр стане своєрідним фільтром для відсіву неблагополучних колекторських компаній. До набрання чинності антиколекторського закону через відсутність механізмів регулювання у цій сфері стягувати борги міг хто завгодно – навіть юридична особа без ліцензії на фінпослуги. При цьому такі компанії не можна було перевіряти, оскільки не було підстав. Однак тепер колекторські компанії повинні відповідати жорстким вимогам:

 • перебувати в реєстрі колекторів;
 • не порушувати закони про захист прав споживачів;
 • мати бездоганну репутацію і прозору структуру власності;
 • керівники та працівники компанії повинні відповідати кваліфікаційним вимогам.

За порушення нового закону колекторів і кредиторів чекають санкції – від попереджень і штрафів до призупинення або позбавлення ліцензії, а для колекторів передбачається виключення з реєстру та автоматична заборона на заняття колекторською діяльністю. Для цього достатньо двох підтверджених скарг від споживачів.

0