2594

0

Розведення равликів – донедавна незвичного та ексклюзивного для України продукту – все більше цікавить наших співвітчизників. Популярність такої продукції за кордоном змушує українських фермерів шукати нові ідеї для равликового бізнесу, але поки що лише одиниці змогли успішно втілити задум у життя.

На Рівненщині популяризувати равликів взялись на фермі VerbaraVLyk2020. Власник господарства Василь Вахнянин досліджував розвиток цього бізнесу не один рік, а тепер – продовжує не лише вдосконалювати знання, а й ділиться досвідом та смачними стравами з усіма охочими.

Команда ІА «ТЕЗА» завітала на ферму, щоб дізнатись про перспективи бізнесу та труднощі, які можуть виникнути з розвитком равликової ферми в Україні. Як розпочинали вирощувати гастрономічне диво поблизу Дубна – розповіла нам співвласниця ферми Юлія Хоміцька.

Ідея вирощувати равликів для приготування страв виникла у власника ферми, Вахнянина Василя Любомировича давно. Саме Василь Любомирович запропонував спробувати навчитись вирощувати равликів, втілити в життя його задум, – розповідає Юлія Хоміцька.   –     Ми ризикнули, і ось – другий сезон ми займаємось HELICICULTURE. HELICICULTURE – це такий процес сільськогосподарського виробництва та розведення їстівних равликів давно відомий сотням фермерам по всьому світу.

Масштабне вирощування равликів, за словами фермерів, потребує значних затрат часу, обладнання та ресурсів. Кожен, хто бажає вирощувати равликів повинен бути готовим експерементувати, допоки не зупиниться на тих методах, які найбільше відповідатимуть його конкретній ситуації.

НЕПРОСТА ТЕХНОЛОГІЯ

Втілити мрію в життя було дуже не легко, розповідає Юлія. Попри те, що равлик, здавалося б, досить невибаглива істота, уваги він потребує не менше, ніж інші, популярні в нашій країні, тварини сільського господарства.

Ми спеціалізуємося на розведенні та реалізації равликів сімейства HELICIDAE, роду Helix Aspersa Muller  (маленький сірий равлик) та Helix Aspersa Maxima (великий сірий равлик) для забезпечення споживання цієї продукції в Україні, а також – проводимо дегустації, майстер-класи, екскурсії фермою, гастро-тури, квести й не лише  – розповідає Юлія Хоміцька.

Великий сірий равлик зазвичай виростає до 35 мм з вагою 15-18 грамів, а маленький – 25 мм з вагою 6-10 грамів. Особливими хворобами равлики не хворіють, але люблять чистоту, тому за здоровим потомством треба ретельно слідкувати, не застосовуючи у митті та обробці тварин хімікатів.

М’ясо равлика давно шановане на ринку Європи, воно дуже смачне та корисне, а ще це відмінне джерело енергії. Обсяг світового споживання равлика до 2016 року становив понад 600 тисяч тонн, 15% якого забезпечувалося діяльністю фермерських господарств, інші – збором равлика з природи. Але з 2017 року країни ЄС наклали вето на збирання равлика в природі, бо це шкодить екосистемі. Тоді гурмани почали шукати постачальників за межа- ми Євросоюзу. Окрім того, равлик затребуваний у галузі світової фармацевтики та косметології.

Враховуючи постійне зростання потреб у такому продукті, ми почали вивчати ринок, відтак повністю присвятили себе цій справі і досі вчимося та розвиваємось. Для якісного розведення равликів та збору якісного врожаю необхідний ряд спеціально оснащених приміщень: місце для спарювання і відкладання ікри, теплиця для нарощування маси молодняка, вулична ферма для утримання равликів, холодильне приміщення та цех із переробки продукції. Має бути й відповідне обладнання, налагоджена каналізація, система вентиляції тощо – додає Юлія.

Як розводити равликів на фермі відкритого типу, мало хто знає, адже для України це нетиповий продукт. На нову справу потрібні гроші, час, бажання та чимало терпіння.

Процес штучного розведення равликів можна поділити на кілька важливих етапів, – розповідає Юлія. – З лютого до березня -квітеня – відбувається процес репродукції. В  цей період часу маточне поголів’я прокидається, відгодовується та відкладає ікру, яку, до речі, продають за ціною, що в декілька разів перевищує вартість чорної ікри. Для цього у приміщенні необхідно дотримуватись певних температурних показників та вологості. Потім ця ікра переміщається в спеціально обладнаний інкубатор і вже там при заданій температурі та вологості дозріває. Тисячі ікринок після певного часу починають вилуплюватись один за одинм і мальок равлика готується до виселення на поле».

Здавалося б, ці прості та нескладні етапи вирощування смачного равлика супроводжують десятки деталей, секретів та нюансів. І якщо не врахувати бодай один з них, можна втратити все стадо, а відтак – і майбутній прибуток.

Вже в квітні на полях засівається важливо необхідна для життя равлика культура, гібрид ріпаку та пекінської капусти «Перко». Разом з тим – монтуються загони з агротканини або спеціальної сітки і у травні, після сходження зелені, на поля виставляються щити і починається виселення равлика на поле. З травня до вересня вони ростуть та відгодовуються. Щоденно ми годуємо равликів збалансованим кормом з зернових культур, вітамінів та обов’язково – кальцію. З вересня – стартує сезон збору равлика. Спочатку відбирається  маточне стадо, тоді весь ралик першого сорту. Звісно, равликів потрібно ретельно вимити, а лише тоді – фасувати в спеціальні сітки і відправляти на сушку. Після того равлик запаковується плівкою, впадає в стадію анабіозу (сон) і відправляється в холодильник на зберігання або на експорт, – підсумовує спеціалістка.

ПЕРСПЕКТИВИ БІЗНЕСУ

Щорічне споживання равликів у світі перевищує 140 тисяч тон в рік, причому попит на них регулярно перевищує пропозицію. Згідно з маркетинговими дослідженнями західних спеціалістів в Європі попит задовольняється не більше ніж на 60-70%. Основні споживачі м’яса равликів в країни- Італія, Іспанія, Франція, Португалія, Греція, Бельгія.

Нас часто запитують – «чому саме равлики» і не завжди ми точно готові відповісти на таке питання, – сміючись каже Юлія. –  Та все ж, мабуть, тому, що це приносить не тільки прибуток, а й користь та задоволення. В Україні дуже слабо розвинена культура споживання равлика,  тому ми хочемо донести людям, що це не тільки смачно, а й корисно.

ПРИГОТУВАННЯ РАВЛИКА

На фермі з живого равлика готують смачні та корисні делікатеси. Господарі розробили ціле апетитне меню й пропонують гостям унікальні делікатеси:

 • Ескарго під соусом »Діжонський»
 • Ескарго під соусом »По-Бургундськи»
 • Ескарго під соусом »Пікантний»
 • Ескарго під соусом »По-Лімузинськи»
 • Варений в мушлі
 • Філе равлика
 • Ікра равлика
 • Мариновані равлики «В олії з зеленню»
 • Мариновані равлики «В лимонному соусі»
 • Мариновані равлики «Пікантне»
 • Живі равлики в сітках по 5 кг

Процедура переробки равлика займає багато часу й має бути відпрацьована до ідеального стану, – додає Юлія. – Страви з равлика не лише смачні, а й дуже корисні. М’ясо цієї тваринки складається із 70% білка, 20% амінокислот і лише 10% жирів, за повної відсутності холестерину воно збагачене такими мікроелементами, як магній, залізо, кальцій, мідь, цинк, йод, а також вітамінами групи В. А ще страви з равлика є прекрасним афродизіаком та сприяють сексуальній активності.

Щоб скуштувати маринованого равлика (це вже готовий продукт) можна зготувати канапе, різні салати, супи. А філе і равлик в мушлі- це заморожений напівфабрикат, якого можна використовувати для різних запіканок, тушених равликів в мушлі в сметані, томаті, або з зеленню.

Ескарго –  називають заморожений напівфабрикат, який достатньо розігріти в духовій шафі 5-6 хвилин при температурі 180-200 градусів.

У планах фермерів – не зупинятись, а розвивати свій нетрадиційний, але успішний бізнес. Тут готові вчити усіх охочих і правильно споживати равлика, й доглядати за ним. А ще – господарі націлені на вихід на міжнародні ринки й розширення власного виробництва.

Плануєте завітати? Збережіть адресу:
Рівненська обл. Дубенський р-н, с.Верба
вул. Застав’я 3/37
0665463328

0